BITCOIN ATM NASIL KULLANILIR? ATM’DEN BITCOIN NASIL ALINIR? ATM’DEN KRİPTO PARA NASIL ALINIR?


Dünyada olduğu gibi ülkemizde de Bitcoin ATM’lerinin sayısı artmaya başladı. Geleneksel banka ATM’lerinden çok farkı olmayan bu ATM’lerde nakit parayla Bitcoin alıp satabilirsiniz. Standart  banka ATM’leri gibi Bitcoin ATM’lerine de nakit para yatırırsınız, paranız Bitcoin’e çevrilir ve cüzdanınıza aktarılır. Çoğu Bitcoin ATM’sinden altcoinleri almak da mümkündür. Yine çoğu Bitcoin ATM’sinden Bitcoin ya da altcoin satıp nakit para da çekebilirsiniz.

Bunun için öncelikle bir Bitcoin cüzdanınızın olması gerekir. Bitcoin cüzdanımızı seçip “yatır” ya da “al” seçeneğini seçtiğimizde bize BTC adresimizi verir. Bu, 3KZYfMRgp5ffyAsui3KhcRh2e6BSdmqaPx gibi karmaşık bir adres olabileceği gibi, bir QR kod da olabilir.

Çevrenizde bir Bitcoin ATM’si olup olmadığını https://coinatmradar.com adresinden görebilirsiniz.

Örneğin bu siteye göre Türkiye’de an itibariyle 14 Bitcoin ATM’si bulunmakta ve bunların 10 tanesi İstanbul’da.

Diyelim ki nakit para Türk Lirası ile Bitcoin alacağız. ATM’nin yerini bu haritadan öğrenip, önüne geldik. ATM’nin ekranındaki menüden “Satın Al” seçeneğini seçin. Akıllı telefonunuzdaki cüzdan uygulamasında oluşturduğunuz QR kodunu ATM makinesinin QR kod okuma bölümüne okutun ya da klavyeyi kullanarak 3KZYfMRgp5ffyAsui3KhcRh2e6BSdmqaPx şeklinde olan Bitcoin cüzdan adresinizi girin.

Paranızı para yatırma bölmesine yerleştirin. İşlemi onaylayın ve makbuzunu alın.

Satın almış olduğunuz Bitcoin’ler dakikalar içinde cüzdanınıza yansıyacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Kumu Büyüsü Nasıl Bozulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.